Konope obsahuje veľké množstvo terpénov, ktoré sú terapeuticky prospešné pre ľudský organizmus. Sú tiež zodpovedné za pachy, ktoré si spájame s konope, rovnako ako s ďalšími produktmi, s ktorými sa stretávame v každodennom živote. Navyše majú terapeutické účinky, ktoré zosilňujú a dopĺňajú účinky kanabinoidov.
Konope obsahuje viac ako 150 druhov terpénov. Hoci väčšina terpénov je prítomná len v stopových množstvách, tie významnejšie sa kombinujú, aby vôňa bola ešte výraznejšia. Napríklad kombinácia terpénov Sour Diesel prináša štipľavú, zemistú vôňu, zatiaľ čo Cherry Pie evokuje príjemnú vôňu sladkého višňového koláča čerstvo vytiahnutého z rúry.
Okrem toho, že nám terpény poskytujú jedinečnú škálu vôní a chutí rastliny, prinášajú tiež rôzne funkcie. U konzumentov môžu vyvolať rad terapeutických účinkov a tiež priaznivo pôsobia na zmeny nálady.
Odkiaľ pochádzajú terpény?
Terpény sa prirodzene vyskytujú na rastlinách konope. Nachádzajú sa v trichómoch samičích rastlín konope. Trichómy sú lepkavé, priesvitné žľazy, ktoré pokrývajú povrch kvetov. V menšom množstve sa vyskytujú aj na listoch a stonkách. Jednoducho povedané - trichómy obsahujú živicové žľazy, ktoré produkujú terpény.
Terpény zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v raste a prežití rastliny konope. Okrem toho, že vytvárajú výrazné aróma, tiež obohacujú farbu, pigmentáciu listov a kvetov. Vo veľkej miere prispievajú k chuti konope.
Ako terpény ovplyvňujú telo?
Terpény sa dostali do povedomia vďaka svojim aromatickým vlastnostiam. Preto ich ľudia dlhodobo využívali na výrobu vonných esenciálnych olejov v aromaterapii. Napríklad, každý, kto si naniesol za uši levanduľový olej, ktorý obsahuje linalool, vie, že sa po ňom môže cítiť uvoľnene. Všetky terpény sa môžu pochváliť jedinečnými kombináciami terapeutických vlastností.
- Vedci zistili, že niektoré terpény môžu zmierniť bolesti.
- 25 % antidepresívnych liekov je formulovaných pomocou bylinných extraktov, ktoré obsahujú terpény ako je linalool alebo beta-pinen.
- Niektoré terpény, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v konope, môžu vykazovať protirakovinovú aktivitu a pomáhať inhibovať aktivitu alebo rast rakovinových buniek.
- Mnoho terpenov, ako sú alfa- a beta-pinen, karyofylen, môžu vykazovať silné schopnosti ničiť vírusy.
Novší výskum potvrdil, že terpény výrazne zvyšujú účinky kanabinoidov. Inými slovami, najlepšie účinky dosiahneme, keď sú kanabinoidy a terpény konzumované spoločne.
Tu sú tri terpény, ktoré sú v konope najviac prevažujúce.
Myrcene
Terpén, ktorý prevláda v chmeľu a citrónovej tráve. Má vonné tóny, ktoré sú bylinkové, korenisté, zemité a pižmové. Myrcene dodáva konope mierne sladký chuťový profil – nachádza sa tiež v mangách.
Okrem toho, že myrcene prispieva k typickej vôni konope, môže mať aj protizápalové účinky. Štúdia z roku 2015 naznačuje, že myrcene môže účinne znížiť zápal spojený s osteoartrózou. Tento terpén by mohol byť potenciálne využitý na zmiernenie protizápalových ochorení a ich symptómov v budúcnosti.
Karyofylen
Tiež známy ako karyofylen alebo β-karyofylen, dodáva korenistú chuť. Nachádza sa v rastlinách ako je klinček, rozmarín, oregano alebo čierne korenie. Výskum terapeutických účinkov karyofylenu ukazuje, že má potenciál zmierňovať symptómy rôznych stavov, ako je diabetes, úzkosť, depresia, Alzheimerova choroba a pečeňová fibróza.
Limonene
D-Limonen, je známy svojou čistou, sviežou citrusovou vôňou. Limonen dostáva svoj názov od botanického názvu pre „lemon“ - Citrus limon. Tento terpén sa nachádza v šupkách citrusových plodov a zázvore.
Niekoľko predklinických štúdií naznačuje, že limonen by mohol mať protizápalové, antioxidačné a kardioprotektívne vlastnosti.
Pozrite si našu ponuku terpenov na e-shope.