10 OH HHC: Nová náhrada za HHC?

Svět kanabinoidov sa neustále vyvíja a objavujú sa nové deriváty, ktoré posúvajú hranice vedeckého výskumu a terapeutického využitia. A v samotnom centre týchto inovácií je novo aj 10-OH-HHC (10-hydroxyhexahydrokanabinol), nedávny hydroxyderivát hexahydrokanabinolu (HHC). Vo svete konope sa šušká, že ide o veľmi silný kanabinoid, a tak by sa dala očakávať aj silná afinita k kanabinoidným receptorom CB1 a CB2 v endokanabinoidnom systéme. Po všemožných zákazoch, ktorých je dnes ako húb po daždi, by táto zlúčenina mohla mať našliapnuté k tomu, stať sa náhradou napríklad HHC alebo THCP. Ale na ako dlho? To ukáže čas...

 

Že nevieš, čo je HHC? Tak najprv mrkni na naše predchádzajúce články. Jedná sa o kanabinoid, ktorý objavil v roku 1944 Roger Adams, keď previedol THC na HHC procesom hydrogenácie. Tento kanabinoid sa v malom množstve nachádza v rastline konope, ale v dnešnej dobe sa vyrába najčastejšie (polo)synteticky hydrogenáciou CBD.

 

Späť už ale k 10-OH-HHC. 

 

(10-hydroxyhexahydrokanabinol) je relatívne nový kanabinoid, ktorý zatiaľ nie je takmer vôbec preskúmaný. Rovnako ako mnoho iných kanabinoidov pochádza z rastliny konope, konkrétne z premeny tetrahydrokanabinolu (THC). A rovnako ako mnoho ďalších, aj tento „kanabinoid“ si získal pozornosť pre svoje potenciálne terapeutické účinky; je však stále predmetom rozsiahleho výskumu, aby bolo možné pochopiť jeho úplný profil a vplyv na zdravie.

Stručný pohľad do histórie kanabinoidov

Všeobecne sa objav kanabinoidov datuje cca od začiatku 20. storočia, pričom najviac študovanými zlúčeninami sú (neprekvapivo) THC a kanabidiol (CBD). Vývoj a syntéza 10-OH-HHC je novším úspechom vo výskume kanabinoidov. Vedci skúmali rôzne deriváty THC, aby objavili nové zlúčeniny, ktoré by dokázali ponúknuť jedinečné výhody nových zlúčenín, ktoré majú podobné účinky ako CBD alebo klasický THC.

 

 

Kedy bol 10-OH-HHC objavený?

 

Identifikácia 10-OH-HHC, známeho tiež ako 10 hydroxyhexahydrokanabinol, sa datuje do roku 1980 vďaka tímu vedenému Raphaelom Méchoulamom z Izraelského inštitútu pre biologický výskum. Vtedy sa zistilo, že táto zlúčenina má výrazné psychoaktívne účinky pri dávkach 0,5 mg/kg a vyšších. Napriek tomuto objavu neboli vykonané žiadne ďalšie štúdie tejto trochu neobvyklej molekuly.

 

Až v roku 2015 sa podarilo 10-OH-HHC úplne izolovať tímu vedcov z University of Mississippi pod vedením profesora A. Ahmeda. Táto štúdia sa zamerala na antimikrobiálne vlastnosti hydrogenovaných derivátov HHC, ako je 10-OH-HHC.

 

Tento kanabinoid, ktorý kanabinoidom v skutočnosti nie je úplne, (viac v podkapitolke nižšie) prešiel pod drobnohľadom všetkých laboratórií špecializujúcich sa na tvorbu polosyntetických kanabinoidov až do marca 2023, keď bola v USA zahájená jeho veľkovýroba s cieľom využiť jeho psychoaktívne účinky a zásobovať ním krajiny, ako je Japonsko, kde sú zákony týkajúce sa THC veľmi prísne.

 

Na Slovensku je pre širokú verejnosť stále dosť neznámy, ale nie na dlho... Po zákaze mnohých polosyntetických kanabinoidov (THCP, HHCPO, THCJD, HHC, HHC-O atď.) sa o 10-OH-HHC začali zaujímať laboratóriá – táto zlúčenina má tak našliapnuté k tomu, stať sa náhradou vyššie uvedených zakázaných molekúl. Ale na ako dlho? To ukáže čas...

 

Ako sa 10-OH-HHC vyrába? 

 

10-OH-HHC, ktorý je produktom oxidácie hexahydrokanabinolu (HHC), nie je typickým kanabinoidom, ale metabolitom vznikajúcim v pečeni.

 


Keď to vezmeme viac do podrobna, tak sa tento proces spúšťa, keď je HHC, ktorý sám vzniká hydrogenáciou THC (hlavnej psychoaktívnej zložky konope), vystavený pôsobeniu pečeňového enzýmu cytochrómu P450. Pôsobením tohto enzýmu sa na desiatu pozíciu HHC pridá hydroxylová skupina (-OH), čím sa jeho chemická štruktúra zmení na 10-OH-HHC. Táto premenená molekula sa javí ako žltá, sirupovitá, medu podobná tekutina. Prvé štúdie naznačujú, že táto štruktúra môže umožniť jedinečnú interakciu 10-OH-HHC s kanabinoidnými receptormi CB1 a CB2 a modulovať rôzne biologické procesy.




Táto syntetická cesta umožňuje vedcom izolovať a študovať 10-OH-HHC a poskytuje poznatky o jeho potenciálnom využití a účinkoch, čo by sa dalo prípadne využiť pre nové vedecké pokroky v konopnom priemysle alebo pre terapeutické využitie.

Chemická štruktúra a vlastnosti kanabinoidu

 

10-OH-HHC má podobnú štruktúru ako THC, ale obsahuje hydroxylovú skupinu na pozícii 10. uhlíka, čo z neho robí hydroxylovanú formu HHC. Táto drobná modifikácia významne mení jeho interakciu s endokanabinoidným systémom tela, čo môže viesť k odlišným účinkom a vedľajším účinkom v porovnaní s THC a HHC. Všeobecne je jeho chemická štruktúra bližšia HHC ako klasickému THC. Mnoho užívateľov uvádza, že stav po užití 10-OH-HHC bol veľmi podobný klasickému HHC, čo z neho robí dobrú alternatívu.

 

Ako pôsobí 10-OH-HHC v ľudskom tele?

 

Rovnako ako ostatné kanabinoidy aj 10-OH-HHC interaguje s endokanabinoidným systémom (ECS), ktorý hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní homeostázy v tele. ECS zahŕňa kanabinoidné receptory (CB1 a CB2), endogénne kanabinoidy a enzýmy zodpovedné za ich syntézu a degradáciu.

 

Predpokladá sa, že 10-OH-HHC sa viaže s týmito receptormi, najmä s receptormi CB1 v mozgu a centrálnom nervovom systéme a s receptormi CB2 v imunitnom systéme. Jeho jedinečná štruktúra môže tieto interakcie rôzne ovplyvňovať, čo vedie k odlišným fyziologickým a psychoaktívnym účinkom.

Potenciálne terapeutické účinky a benefity pre zdravie

 

Výskum 10-OH-HHC je v začiatkoch, takže máme len veľmi málo informácií a niektoré z nich sú založené iba na predpokladoch alebo skúsenostiach s analogickými derivátmi. 

 

Zdá sa, že 10-OH-HHC by mohol napodobovať niektoré účinky THC a iných kanabinoidov – táto schopnosť sa označuje ako kanabimimetická aktivita. Vo svete konope sa šušká, že ide o veľmi silný kanabinoid, a tak by sa dala očakávať aj silná afinita ku kanabinoidným receptorom CB1 a CB2 v endokanabinoidnom systéme.

 

O tom, ako 10-OH-HHC s receptormi interaguje a s akou konkrétnou intenzitou, toho však mnoho nevieme. Účinky budú tiež závisieť (okrem špecifických dispozícií jednotlivca) na spôsobe podania, pretože pri perorálnom podaní sa môže viac tohto kanabinoidu premeniť na neaktívny 10-karboxy-HHC než pri vaporizácii alebo sublingválnom podaní. 

 

Aké sú zatiaľ predpokladané účinky 10-OH-HHC?

 

  • Úľava od bolesti: Podobne ako iné kanabinoidy môže mať 10-OH-HHC analgetické vlastnosti, čo z neho robí potenciálnu alternatívu pre liečbu bolesti. Jeho účinnosť pri tlmení chronických bolestivých stavov, ako je neuropatická a zápalová bolesť, je predmetom skúmania. Presné účinky na organizmus zatiaľ nie sú známe.

  • Protizápalové vlastnosti: Z prvých štúdií vyplýva, že 10-OH-HHC môže prispievať k zníženiu zápalu, čo môže mať potenciálny prínos pre stavy, ako je artritída a zápalové ochorenie čriev.

  • Neuroprotektívne účinky: Výskum naznačuje, že kanabinoidy môžu mať neuroprotektívne vlastnosti, ktoré by mohli byť prospešné pri liečbe neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Môžu pôsobiť ako preventívne opatrenia alebo aktívne pomáhať znižovať nežiaduce účinky týchto ochorení.

  • Anxiolytické a antidepresívne účinky: 10-OH-HHC môže podobne ako iné kanabinoidy pomáhať zmierňovať príznaky úzkosti a depresie, a to interakciou so serotonínovými a dopamínovými receptormi v mozgu. Nadmerné užívanie môže ovplyvniť prirodzenú reguláciu dopamínu a serotonínu.

  • Stimulácia chuti do jedla: Podobne ako THC môže 10-OH-HHC stimulovať chuť do jedla, čo by mohlo byť prospešné pre osoby trpiace stavmi, ktoré spôsobujú stratu chuti do jedla.

 


Všetky vyššie uvedené účinky sú iba informatívneho charakteru a nie sú z nich vyvodzované lekárske závery. Pred užívaním akéhokoľvek nového kanabinoidu dôrazne odporúčame poradiť sa najprv s lekárom.


 

A čo možné negatívne vedľajšie účinky?

 

  • Psychoaktívne účinky: Ako derivát THC môže 10-OH-HHC vyvolať psychoaktívne účinky, vrátane eufórie, zmeneného vnímania a kognitívnych porúch. Tieto účinky môžu byť pre niektorých užívateľov nežiaduce, najmä pre tých, ktorí hľadajú terapeutický prínos na zlepšenie svojho stavu.

  • Úzkosť a paranoia: Vysoké dávky 10-OH-HHC môžu u citlivých jedincov potenciálne vyvolať úzkosť a paranoiu, podobne ako účinky pozorované pri vysokých dávkach THC. Jeho chemická štruktúra je veľmi podobná HHC a THC, takže aj negatívne účinky sú veľmi podobné.

  • Zhoršenie kognitívnych funkcií: Dlhodobé užívanie 10-OH-HHC môže viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií, ovplyvneniu pamäte, pozornosti a výkonných funkcií.

  • Závislosť a návyk: Rovnako ako u iných kanabinoidov existuje potenciálne riziko vzniku závislosti na 10-OH-HHC, najmä pri chronickom užívaní.

  • Fyzické nežiaduce účinky: Môžu zahŕňať suchosť v ústach, začervenané oči, závraty a zvýšenú srdcovú frekvenciu, podobne ako vedľajšie účinky pozorované pri užívaní THC.

Je 10-OH-HHC legálny?

 

Právny status 10-OH-HHC sa v jednotlivých krajinách a regiónoch líši. V niektorých miestach sú všetky formy kanabinoidov odvodených od konope prísne regulované alebo zakázané. V iných krajinách môžu syntetické kanabinoidy spadať do tzv. šedej právnej zóny alebo podliehať osobitným predpisom. Vzhľadom na to, že 10-OH-HHC je relatívne nová zlúčenina, jej právny status sa stále vyvíja a užívatelia si musia byť vedomí miestnych zákonov a regulácií.

 

Čo sa týka Česka, tak napriek tomu, že 6. marca 2024 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády č. 52/2024 Zb., ktoré mení nariadenie vlády č. 463/2013 Zb., o zoznamoch návykových látok a zakazuje predaj niektorých kanabinoidov (napríklad HHC, HHC-O či THCP), 10-OH-HHC nespadá na zoznam zakázaných látok a dalo by sa teda povedať, že je stále legálny. 

 

Vzhľadom na to, že účinky 10-OH-HHC neboli dostatočne preskúmané, je však potrebné sa s týmto konopným nováčikom zoznamovať pozvoľna a s rešpektom.



Všetky informácie uvedené na týchto webových stránkach, rovnako ako informácie poskytované prostredníctvom týchto webových stránok, slúžia iba na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a tieto informácie nemožno považovať za lekárske odporúčanie alebo odporúčanú liečbu. Tieto webové stránky nepropagujú, neschvaľujú ani neobhajujú legálne či nelegálne užívanie omamných alebo psychotropných látok ani páchanie akejkoľvek inej nelegálnej činnosti. Viac informácií nájdete v našom vyhlásení o vylúčení zodpovednosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Používáme ověření věku Adulto